REJS W DOLINĘ ROSPUDY

Czas rejsu: ok. 90 minut Cena: 49 zł/os.

Rzeka Netta – Jezioro Necko – Jezioro Rospuda – Rzeka Rospuda – Dolina Rospudy (ok. 2,7 w głąb doliny) – Powrót tą samą trasą

Rzeka Netta to ruchliwy szlak, podzielony na odcinek miejski oraz część pozwalającą nawiązać kontakt z naturą i podziwiać piękno dzikiej przyrody. Odcinek miejski kipi aktywnością ludzką. Prowadzi wzdłuż nabrzeżnych bulwarów, zaś płynąc nim, niejednokrotnie jest się świadkiem różnego typu zawodów sportowych rozgrywanych na wodzie. Na znacznej części swojej długości rzeka została wyregulowana, tworząc część Kanału Augustowskiego. Wypływając z jeziora Sajno, zmierza do Biebrzy, stając się trasą prowadzącą od cywilizacji wprost do natury w jej czystej nieskażonej postaci.

Jezioro Necko to wspaniały przykład polodowcowych jezior rynnowych. Połączone z jeziorami Białym i Rospudą Augustowską, tworzy część naturalnego ekosystemu, stanowiącego mieszaninę lasu, wody i licznych piaszczystych plaż. Jest również miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy sezonowe i zawody sportowe. Zobaczyć tu można między innymi Kulinarne Regaty Wielkiego Gotowania, czy Wodny Slalom Gwiazd z Trójką.

Jezioro Rospuda. Połączone przewężeniem z jeziorem Necko, bywa klasyfikowane jako jego odnoga. Zbiornik wodny o silnie rozwiniętej linii brzegowej w całości porośniętej lasem. Od północy do jeziora wpada rzeka Rospuda. Niewątpliwej ozdobny nadaje mu kilka urokliwych wysp o łącznej powierzchni dwóch hektarów. Jezioro Rospuda to ciche niemal pozbawione ośrodków wypoczynkowych miejsce, stanowiące kontrast do kipiącego aktywnością jeziora Necko.

Rzeka Rospuda (Dolina Rospudy 2,7 km w głąb). Obszar chronionego krajobrazu, objętego programem Natura 2000. Dolina rozciąga się wzdłuż rzeki Rospudy (102 kilometry) i jezior, przez które Rospuda przepływa (Rospuda Filipowska, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i Rospuda Augustowska). Obszar ten to liczne torfowiska oraz miejsce egzystowania dużej liczby zagrożonych roślin (miodokwiat krzyżowy, storczyka i rosiczki, brzoza niską, lilia złotogłów, mszar krokiewkowaty) i zwierząt (głuszce, derkacze, żurawie, bieliki, orliki krzykliwe, bobry).