Rejs Szlakiem Papieskim

Czas rejsu: ok. 3 godziny Cena: 85 zł/os.

Rzeka Netta – Jezioro Necko – Rzeka Klonownica – Jezioro Białe – Śluza Przewęź – Jezioro Studzieniczne –  Powrót tą samą trasą

Rzeka Netta to ruchliwy szlak, podzielony na odcinek miejski oraz część pozwalającą nawiązać kontakt z naturą i podziwiać piękno dzikiej przyrody. Odcinek miejski kipi aktywnością ludzką. Prowadzi wzdłuż nabrzeżnych bulwarów, zaś płynąc nim, niejednokrotnie jest się świadkiem różnego typu zawodów sportowych rozgrywanych na wodzie. Na znacznej części swojej długości rzeka została wyregulowana, tworząc część Kanału Augustowskiego. Wypływając z jeziora Sajno, zmierza do Biebrzy, stając się trasą prowadzącą od cywilizacji wprost do natury w jej czystej nieskażonej postaci.

Jezioro Necko to wspaniały przykład polodowcowych jezior rynnowych. Połączone z jeziorami Białym i Rospudą Augustowską, tworzy część naturalnego ekosystemu, stanowiącego mieszaninę lasu, wody i licznych piaszczystych plaż. Jest również miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy sezonowe i zawody sportowe. Zobaczyć tu można między innymi Kulinarne Regaty Wielkiego Gotowania, czy Wodny Slalom Gwiazd z Trójką.

Rzeka Klonownica jest najkrótszą żeglowną rzeką w Europie. Całej jej osiemset metrów jest obecnie częścią Augustowa, zaś czasy, gdy przepływała przez podmiejską osadę smolarzy, należą już do odległej historii.

Jezioro Białe. Często zwane Krechowieckim dla upamiętnienia 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Akwen wodny połączony z jeziorem Necko i jeziorem Studzienicznym. Charakteryzuje się niezwykle ciekawą linią brzegową, złożoną z licznych zatok (Orzechówka, Tartaczna, Wierszowiec) i półwyspów (Pień, Dąbek, Lisi Ogon). Dodatkowego uroku nadają mu cztery znajdujące się na jeziorze wyspy.

Śluza Przewięź. Wybudowana w 1827 roku przez ppłk. Inż. Augusta Schulza – postać niezwykle barwną, zapisaną w inżynierii wojskowej Polski, a następnie Egiptu. Śluza do dziś zachowała się w oryginalnym stanie i znakomicie spełnia swoją funkcję, wystawiając znakomite świadectwo swojemu budowniczemu.

Jezioro Studzieniczne to cichy zakątek otoczony nieomal w całości otoczony lasem, położony w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”. Swoim spokojem przyciąga osoby szukające ciszy i kontaktu z naturą. Liczne domki letniskowe i pola namiotowe

wkomponowane w porastający brzegi las, współtworzą atmosferę oazy relaksu i wypoczynku. Jego niepowtarzalny klimat tworzy znakomity kontrast z dynamiczną „miejską” częścią rejsu, pozwalający wrócić do cywilizacji „z naładowanymi bateriami”.